Biznes, Firma

Energetyczne świadectwa – jakie są ich podstawowe zadania

0

Od jakiegoś czasu nowe budynki muszą posiadać świadectwo energetyczne. Świadectwo jest dokumentem określającym przybliżone roczne zużycie energii koniecznej do utrzymania komfortowej temperatury oraz prawidłowej wentylacji pomieszczeń. Znając koszty mediów dzięki temu można oszacować, jaki będzie koszt obsługi nieruchomości w tym zakresie. Takie informacje to nic innego jak klasa energetyczna budynku. Porównując je wraz z ceną czy innymi ważnymi parametrami, łatwiej podjąć decyzje o zakupie lub rezygnacji. Sytuacja na rynku nowych nieruchomości jest zatem dość prosta.

Jednak mało osób ma świadomość tego, że od 2023 roku również budynku dużo starsze muszą posiadać Świadectwa energetyczne Gdynia. Jest to dokument niezbędny przy sprzedaży lub wynajmie, tak więc każdy kupiec czy najemca ma prawo się go domagać.

W zależności czy chodzi o pojedynczy lokal czy cały budynek, energetyczne świadectwo objąć powinno odpowiedni zakres danych o zużyciu energii. Informacja o obecności dokumentu jest umieszczana wśród zapisów aktu notarialnego, a za jego niedostarczenie grożą kilkutysięczne kary. Jedynie właściciele nieruchomości które nie są przeznaczone na wynajem lub sprzedaż nie będą musieli wykonać takiego audytu. Jednak nie oznacza to, że nie powinni tego robić. Wraz z wyznaczeniem klasy energetycznej dostaje się bowiem wskazówki pomagające dostosować budynek do tego, by zapotrzebowanie na energię zmniejszyło się. Ewentualne oszczędności z pewnością są większe, niż koszt wystawienia świadectwa energetycznego. Cena za taki zależna jest zależna od wielu czynników, między innymi od rodzaju i lokalizacji nieruchomości.

Więcej będzie kosztować Świadectwo energetyczne Bydgoszcz niż taki sam dokument zrobiony dla domu w małej miejscowości. Inne składowe ceny to między innymi ilość wewnętrznych instalacji i wielkość obiektu. Wpływ na ostateczny koszt ma także dokumentacja budynku, w oparciu o którą wyznacza się wiele parametrów potrzebnych do obliczeń. Lecz w praktyce koszt wystawienia świadectwa energetycznego powinien się z reguły zamknąć w kwocie kilkuset złotych.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Czemu układy hydrauliczne bez przerwy się cieszą popularnością

Previous article

Kryptowaluty a równość płci – kobiety w świecie krypto

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply