Jak wiadomo psychologia to nauka, która absorbuje się sprawami człowieka, jego zauważania świata, jego odczuciami oraz myślami. Jak najbardziej jest to taka dyscyplina wiedzy, która powstała po to, by jeszcze bardziej poznać przyrodę ludzką od kwestii innej niż biologiczna. Nie ulega również wątpliwości, iż każdy psycholog to ktoś, kogo zadaniem jest niesienie wsparcia innym ludziom.
Człowiek ten pracując ma do spełnienia swego rodzaju misję. Co znacznie więcej, coraz częściej staje się tak, iż to naturalnie psycholog czy także psychoterapeuta, a nie przewodnik duchowy, staje się mistrzem człowieka, który boryka się z niepewnością, lekami czy też innymi problemami natury nawet nie tyle psychologicznej, co etycznej lub moralnej. Dzieje się tak, ponieważ we nowoczesnym świecie zanotować można wyraźne odejście od duchowości.
Jak najbardziej spostrzeganej jako praktyka religijna. W tym kontekście wolno niemniej jednak dojść do wniosku, że mamy w obecnych czasach do czynienia ze swego typu paradoksem. Wszystko wobec tego, że psychologia nie bazuje już tylko i wyłącznie na dowodach naukowych lub pracach takich pionierów psychoanalizy jak choćby Zygmunt Freud, ale zaczyna czerpać też z dorobku całej cywilizacji ludzkiej, w tym też z dorobku kultur Dalekiego Wschodu, z ich systemów moralno-etycznych czy też nawet z wierzeń – sprawdź terapia radom. Nikogo nie dziwi w związku z tym już fakt, iż psycholog poleca swojemu pacjentowi oddawać się codziennej medytacji, egzystować w zgodzie z naturą lub relaksować się w czasie uprawiania reprezentatywnej dla kultury Indii formy medytacji w ruchu, jaką jest joga.