Budownictwo, Przemysł

Jakie są najważniejsze zasady związane z wystawianiem świadectw energetycznych

0

Jednym z podstawowych problemów energetycznych, jakie trzeba rozwiązać u nas, jest zmniejszenie zużycia potrzebnej do ogrzewania energii. W dalszym ciągu jest przecież duża ilość obiektów, jakie będą pod tym kątem wymagać mocnej poprawy. Nieszczelne, stare okna czy kiepska izolacja ścian i stropów sprawiają, że do odpowiedniego ogrzania może być potrzebne kilka razy więcej energii, niż w przypadku budynków spełniających określone standardy. W całościowe skali będzie się to przekładało to na ogromne ilości ton spalonego węgla, na czym cierpi ogromnie nasza przyroda.

Z tego też powodu jednym ze sposobów na to, żeby w jakiś sposób ruszyć ten problem, stało się wprowadzenie energetycznych certyfikatów. Tego typu Świadectwa energetyczne to po prostu dokumenty które określają ogólne zapotrzebowanie na energię dla danego obiektu w paru obszarach. Przede wszystkim będzie to dotyczyło ogrzewania i ewentualnego chłodzenia w czasie lata.

Ale też i oświetlenia, wentylacji czy grzania cieplej wody. Wszystko to jest weryfikowane, a później wpisane do dokumentu, i stanowi dobry punkt wyjścia do ewentualnych modyfikacji i przeróbek. Przy wykonywaniu obliczeń pod uwagę bierze się między innymi rzeczy takie jak rodzaj materiałów z jakich zrobiono ściany i strony czy parametry techniczne okien. Dzięki temu budynek jest dokładnie sprawdzony, przez co po pierwsze wiadomo jak dużo kosztować będzie jego eksploatacja, a po drugie jakiego rodzaju modyfikacje mogą się przydać.

Pierwsza wersja przepisów wprowadziła ten obowiązek dla wszystkich budynków, które postawiono po roku 2009, oraz rzecz jasna nowo projektowanych. Zmiany z kwietnia 2023 roku zmieniły to, że Certyfikat energetyczny są też wymagane dla starszych budynków, ale tylko w sytuacji gdy ktoś je zamierza je wynająć albo sprzedać. Niedopilnowanie tego obowiązku może być dość kosztowne, dlatego raczej nie warto o tym zapominać. Za niewyrobienie certyfikatu właściciel może się bowiem narazić na karę finansową, jaka w skrajnej sytuacji wynieść może nawet do pięciu tysięcy.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Kryptowaluty a równość płci – kobiety w świecie krypto

Previous article

Gabinet dentystyczny oferujący stomatologię dla najmłodszych oraz specjalistyczne leczenie z użyciem mikroskopu

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply