Budownictwo, Przemysł

Technika twardego lutowania – na czym polega

0

Jedną z najstarszych technik używanych do łączenia metali jest lutowanie. Być może niejednej osobie będzie się ono kojarzyło ze spawaniem, lecz są to dwie całkiem odmienne rzeczy. Przy lutowaniu poszczególne elementy łączone są za pomocą spoiwa, które rozlewa się w szczelinie. Zaś przy spawaniu tworzona jest bardzo wysoka temperatura, która topi brzegi elementów, i w ten sposób się je ze sobą łączy. Z tego też powodu uważa się powszechnie lutowanie za dużo bardziej bezpieczne, również jeżeli będzie chodziło o kwestię ochrony osób je wykonujących. Obecnie najpopularniejsza jest technika miękkiego lutowania, która jest chociażby wykorzystywana w najróżniejszym sprzęcie elektronicznym.

W zasadzie cała współczesna elektronika produkowana jest właśnie w taki sposób, na specjalnie zaprojektowanych płytkach są bowiem przylutowywane rozmaite elementy. Jako spoiw najczęściej się używa cyny z domieszką miedzi lub ołowiu, i takie stopy po utwardzeniu bardzo dobrze przewodzą elektryczny prąd. Cechą charakterystyczną miękkiego lutowania jest niska temperatura pracy, która wynosi sporo mniej niż 400 stopniu. Druga metoda lutowania, to znaczy lutowanie twarde, będzie potrzebować sporo wyższych temperatur, przeważnie więcej niż 450 stopni.

Dlatego też stosuje się do tego całkiem odmienny, na przykład taki jak palniki acetylenowo-tlenowe lub na propan butan, lub lampy lutownicze i lutownice indukcyjne. Inne są także rodzaje lutów, przeważnie to będą srebrne, fosforowe lub miedziane. Lutowanie twarde bardzo dobrze się sprawdza przy różnych rodzajach materiałów. Przy jego pomocy można łączyć stal, miedź wraz ze stopami, takimi jak mosiądz czy brąz, ale też różne szlachetne metale. Spoiwa są bardzo wytrzymałe i mocne, także na wysoką temperaturę, dlatego też wykonywać w ten sposób można różnego rodzaju przemysłowe instalacje. Ze względu na możliwość powstawania niebezpiecznych gazów ważne jest, żeby wykonywać prace w pomieszczeniach z dobrą wentylacją. Nie będą one jednak wymagać tak dużych umiejętności, jak przy spawaniu.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak działają i w taki sposób się używa zmywaczy do paznokci

Previous article

Dlaczego warto dawać swoim zwierzętom mniszek lekarski

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply