ARTYKUŁ SPONSOROWANYZdrowie

Z jakiego powodu wykrywanie metali ma tak duże znaczenie przy produkcji żywności

0

{Podczas produkowania jedzenia wymagane jest zapewnienie wysokich standardów związanych z bezpieczeństwem. Bardzo ważne jest przede wszystkim to, żeby nic niepożądanego nie zostało zapakowane. I nie chodzi tu jedynie o zanieczyszczenia jakimiś substancjami, ale o elementy metalowe, jakie również mogą się w żywności znaleźć. Rzecz jasna nikt specjalnie nie będzie ich tam umieszczał, ale wystarczy że się odłamie jakiś kawałek obudowy czy nakrętki, aby pojawiły się problemy.

Z tego też powodu przy wytwarzaniu żywności] detekcja metali jest bardzo ważna, i stosowana być powinna jak tylko będzie to potrzebne. separacja metali z reguły jest realizowana przy pomocy dedykowanych separatorów z magnesami. W zależności od rodzaju sprawdzanych materiałów magnesy te mogą posiadać zróżnicowaną formę.

Tego typu urządzenia najlepiej się sprawdzają przy luźnych, sypkich materiałach, przy silnym polu magnetycznym wszystkie drobinki metalowe przyciągane są do magnesu. Niestety separacja metalu przy pomocy magnesów neodymowych jest skuteczna wyłącznie w przypadku metali które wykazują właściwości magnetyczne. Przy miedzi, mosiądzu czy aluminiowych stopach urządzenia magnetyczne nie sprawdzą się, z tego też powodu należy użyć innych rozwiązań. W ostatnich latach rosnącą popularność zyskują detektory wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie. Pozwalają one na detekcję również metali nieżelaznych, a oprócz tego są w stanie wyłapać praktycznie każde zanieczyszczenie, bez zakłóceń pochodzących od metalowych podzespołów.

Urządzenia do detekcji cechują się różną czułością, w zależności od tego, gdzie mają być używane. W przypadku branży spożywczej wymaga się, aby czułość ta była jak największa, gdyż najmniejsze nawet elementy metalowe mogą być dużym zagrożeniem. Standardem przy urządzeniach z neodymowymi magnesami jest wyłapywanie drobin mających wymiar kilkudziesięciu µm, co gwarantuje naprawdę wysokie bezpieczeństwo. Z magnetycznych separatorów chętnie korzystają zarówno duże firmy produkujące żywność, jak również mali, lokalni producenci.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dentysta – w jaki sposób zwalczyć strach przed wizytą?

Previous article

Podstawowe zastosowanie gumowych wyrobów w przemyśle

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply