ARTYKUŁ SPONSOROWANYZdrowie

Podstawowe zastosowanie gumowych wyrobów w przemyśle

0

Tradycyjna guma jako materiał znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Każdemu z nas kojarzyć się ona będzie w pierwszej kolejności z uszczelkami i oponami, ale w praktyce różnych obszarów, w jakich spotyka się wyroby gumowe jest dużo więcej. Poduszki, tuleje, płyty, pasy, tarcze albo odboje to zaledwie niektóre elementy, jakie są konieczne w wielu rozmaitych zastosowaniach. Sama guma charakteryzuje się tym, że jest elastyczna. Dzięki temu świetnie się nadaje do rozmaitych, ale również i jako pochłaniające energię elementy.

W zależności od wykorzystania guma będzie bardziej lub mniej twarda, będzie się też różniła pozostałymi parametrami. Na przykład odboje gumowe wymagają tego, aby materiał był elastyczny i nie odkształcał się trwale, ponieważ musi pochłonąć energię, a potem wrócić do pierwotnego kształtu. Odbojnice gumowe przeważnie się stosuje na ścianach, rampach czy nabrzeżach portowych, ale też są powszechnie one wykorzystywane do ochrony drzwi w domach. Zupełnie odmienne parametry mają pasy gumowe. W nich znacznie bardziej od elastyczności liczyć się będą trwałość i wytrzymałość, dlatego też guma stosowana do ich produkcji będzie miała zupełnie inne parametry.

Jeśli chodzi o pasy bardzo często używa się wzmocnienie siatką lub tkaniną, żeby powiększyć ich odporność. Zwłaszcza że elementy te powszechnie się stosuje jako taśmy do transportu czy elementy zabezpieczające teren, przez co muszą one być naprawdę zrobione bardzo solidnie. Jeszcze inaczej są wykorzystywane tarcze gumowe. Te używa się najczęściej jako elementy większych konstrukcji, w jakich między innymi są rozdzielającymi przekładami.

Ze względu na ciężkie warunki pracy, często w niskim zakresie temperatur, guma musi być odporna na działanie mrozu oraz bardzo wytrzymała. Wytwórcy gumowych wyrobów, takich jak na przykład tarcze gumowe, najczęściej pozwalają na szerokie kształtowanie większości parametrów, zarówno jeśli chodzić będzie o wymiary jak i pozostałe właściwości, dzięki czemu da się je łatwo dostosować do określonych potrzeb.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Z jakiego powodu wykrywanie metali ma tak duże znaczenie przy produkcji żywności

Previous article

Jak zadbać o bezpieczeństwo w firmie

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply